poniedziałek, 7 listopada 2016

Dlaczego ŚRODKOM PRZECZYSZCZAJĄCYM mówię stanowcze NIE!Czas na kolejnego ulubieńca wielu osób zmagających się z problemem zaburzeń odżywiania – środki przeczyszczające. Firmy farmaceutyczne zacierają ręce, patrząc na stale rosnące słupki sprzedaży i nieustannie obiecując nam rozwiązanie naszych problemów, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Gdyby to było takie łatwe…

DLACZEGO STOSUJECIE TEN SYF?

Większość z Was stosuje tabletki przeczyszczające, bo mocno wierzy w to, że w ten sposób nie przytyje. Poważnie! Wielu z Was wyobraża sobie, że dzięki środkom jedzenie po prostu przelatuje przez cały układ trawienny i tyle. Dodatkowo niektórzy przekonani się o tym, że skoro na opakowaniu widnieje napis „naturalne” lub „ziołowe” to tabletki są bezpieczne, nie ingerują w organizm i ze stosowaniem ich nawet w dużych ilościach nie wiąże się żadne ryzyko. Błąd.

Dla przypomnienia – w „normalnym” użytkowaniu środki przeczyszczające są stosowane doraźnie, jako ulga w szczególnie upierdliwych zaparciach.

DLACZEGO TO NIE DZIAŁA?

Bo środki przeczyszczające wpływają na pracę jelita grubego, a tymczasem KALORIE WCHŁANIANE SĄ W JELICIE CIENKIM. Badania pokazują, że środki przeczyszczające obniżają absorpcję kalorii NAJWYŻEJ o 12 proc. mimo nawet 4-6 litrów biegunki.

Oczywiście po zażyciu dużych dawek środków i dłuższej posiadówie w WC człowiek czuje się jakby lepiej – brzuch nie jest taki wydęty, a i nastrój lepszy po wyrzuceniu z brzucha-śmietnika wielu zbędnych rzeczy. Jednak to wszystko nie wynika ze zmian w tkance tłuszczowej, mięśniach czy poziomie węglowodanów w organizmie, a po prostu z odwodnienia i opróżnienia jelita grubego dzięki rozwolnieniu.

SKUTKI NADUŻYWANIA ŚRODKÓW PRZECZYSZCZAJĄCYCH

HIPOKALIEMIA – czyli małe stężenie potasu we krwi. Może doprowadzić do problemów z krążeniem i innych powikłań zdrowotnych.

ODWODNIENIE – a co za tym idzie możliwość niewydolności nerek lub innych problemów z ich funkcjonowaniem.

KRWAWIENIA Z ODBYTU – zwykle związane z chemicznym podrażnieniem wynikającym z nadużywania leków.

INNE
- infekcje układu moczowego
- osłabienie mięśni
- stan splątania
- drgawki

SKUTKI ODSTAWIENIA

Z czasem organizm przyzwyczaja się do "wspomagaczy", przestaje na nie reagować, potrzebuje więcej i więcej. Dlatego zwykle zdarza się, że odstawienie środków doprowadza do zatrzymania wody w organizmie, a waga skacze nawet o 5 lub więcej kg. Do tego dochodzą wzdęcia, opuchlizna (zwana tzw. efektem odbicia) kostek i stóp, która może utrzymać się nawet do 2 tygodni. Nałogowiec może też zacząć cierpieć na zatwardzenia i doświadczyć silnego lęku. 

TO NIE ZABAWA! Niestety po odstawieniu środków, dopiero dbając o odpowiednią dietę po jakimś czasie rozleniwione środkami jelito zacznie ponownie pracować i radzić sobie ze swoimi zadaniami.

Postawmy sobie pytanie, czy warto więc faszerować się środkami przeczyszczającymi?
Odpowiedź jest jednoznaczna – NIE!

To pozorne rozwiązanie przynosi więcej szkód niż pożytku. Jak zwykle, gdy mówimy o działaniu „od dupy strony”. Rezultaty niby szybkie, ale niestety nieskuteczne, szkodliwe i bezsensowne w kontekście zmagań z zaburzeniami odżywiania.

Raz jeszcze
PROSZĘ, NIE PCHAJ SIĘ W TEN SYF!

A w kolejnym wpisie pyszny temat o samodzielnie wywoływanych wymiotach i ich wpływie na zdrowie. I nie, nie jest to tylko problem nieletnich dziewczyn czy bulimiczek.

M.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...