piątek, 11 listopada 2016

WYMIOTY lekiem na całe (jedzeniowe) zło?Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że jest to idealne rozwiązanie. Możemy przecież jeść to, na co mamy ochotę i nie przybierać na wadze! Czyż dla takiej zalety nie warto troszkę pocierpieć w otchłani porcelanowego ucha? Paluszek w gardło i gotowe. Czy aby na pewno?

Nie będę Wam truć o tym, co myślę na temat prowokowania wymiotów. Możecie być pewni, że absolutnie nie popieram tego typu rozwiązania – ani jeśli chodzi o utratę wagi, ani odzyskiwanie „kontroli” nad tym, co jemy i nad swoim życiem. Wiem jednak, że wielu z Was zaczęło wymiotować z niewiedzy, a potem ten rytuał stał się po prostu odruchem, przed którym tak trudno się powstrzymać.

Skupmy się więc na faktach – na ich podstawie sami możecie zdecydować, czy rzeczywiście warto.

CO Z TYMI KALORIAMI

- niezależnie od tego, czy zjedliśmy 2000 kcal czy 8000 kcal, po wymiotach dalej nasz organizm przyswoi co najmniej 1200 kcal, co stanowi połowę dziennego zapotrzebowania przeciętnej kobiety (a mówimy o jednym posiłku!)
- z czasem organizm uczy się absorbować kalorie mimo wymiotów, co sprawia, że osoby je prowokujące zauważą przyrost masy ciała
- bezsensowne jest stosowanie tzw. „markerów” (np. zjedzenie marchewki przed „posiłkiem”), które rzekomo mają być sygnałem dla osoby wymiotującej, że pozbyła się wszystkiego z żołądka. Pokarmy mieszają się w żołądku w trakcie jedzenia i po nim, a nie układają warstwowo…

WYMIOTY A KONTROLA NAD JEDZENIEM

- po jedzeniu organizm produkuje insulinę, która ma się uporać z dostarczonymi mu cukrami. Mimo wymiotów, poziom insuliny pozostaje wysoki, stąd już ok. dwie godziny po posiłku zaczynamy być głodni i ponownie odczuwamy przemożną potrzebę napchania się. Widzicie błędne koło? W pewnym momencie nie wymiotujecie dlatego, że zjedliście za dużo, ale jecie za dużo, bo wymiotowaliście!

CO CI GROZI

ZABURZENIA ELEKTROLITOWE

Wymiotując pozbywasz się wielu ważnych składników i elektrolitów (m.in. chlorku, potasu, sodu), które odpowiadają za normalne funkcjonowanie mięśni i nerwów. Zaburzenia mogą doprowadzić do:
- zmęczenia
- nieregularnej pracy serca/palpitacji
- niewydolności serca
- osłabienia mięśni i skurczy
- drażliwości
- drgawek

ODWODNIENIE

A co za tym idzie:
- wieczne pragnienie
- zawroty głowy
- osłabienie
- omdlenia
- częste infekcje układu moczowego (ból w czasie oddawania moczu, ropa/krew w moczu)
- uszkodzenie nerek

Tu jeszcze ważna informacja. To, że będziecie pić więcej wody niewiele pomoże. Do absorpcji płynów przez organizm potrzebne są bowiem sole.

PROBLEMY Z UZĘBIENIEM I JAMĄ USTNĄ

Po kilku miesiącach możecie zauważyć zdecydowane osłabienie zębów. W przeciwieństwie do próchnicy, uszkodzenie może dotyczyć wszystkich zębów, co może się zakończyć drogim i intensywnym leczeniem stomatologicznym. Co może Was spotkać:
- erozja szkliwa
- liczne ubytki w zębach (próchnica)
- nadwrażliwość na ciepłe i zimne pokarmy oraz napoje
- opuchnięte ślinianki (twarz wygląda „grubo”)
- ból gardła/trudności z połykaniem + zachrypnięty głos
- cofanie się kwasów żołądkowych
- chroniczny odruch wymiotnyUwaga: na pewno należy unikać szczotkowania zębów w ciągu godziny po wymiotach! Jeśli to robisz, wcierasz kwas żołądkowy w zęby i rozprowadzasz go po całej jamie ustnej. Przepłucz usta wodą lub płynem zawierającym fluor (pamiętaj o przestrzeni pod językiem).

PROBLEMY ŻOŁĄDKOWE

- stany zapalne/krwawienia przełyku
- wzdęcie i rozdęcie żołądka i przełyku, a nawet pęknięcia, które mogą doprowadzić do zgonu
- zapalenie trzustki
- uszkodzenie jelita grubego
- chroniczne zatwardzenia
- żylaki odbytu (łącznie z krwawieniem)
- wypadnięcie jelita (w konsekwencji osłabienia przepony miednicy)

PROBLEMY ZE WZROKIEM

- przekrwienie oczu
- wybroczyny

USZKODZENIE RĄK

Często u osób, które mechanicznie wywołują wymioty można zauważyć charakterystyczne otarcia na rękach. Podczas inicjowania wymiotów dochodzi bowiem do uszkodzenia skóry na kostkach dłoni. Najpierw tworzą się obtarcia, potem blizny. To tzw. objaw Russella (Gerald Russell jako pierwszy opisał go w swoim artykule o bulimii).INNE 

- wymiociny mogą dostać się do płuc, co może doprowadzić do infekcji i zapalenia płuc

Wiem, że łatwo powiedzieć "przestań", gdy ktoś tkwi w tym po uszy. Zastanów się jednak, czy gra jest warta świeczki. 

Jeśli nie dajesz rady sam z tym skończyć - skontaktuj się proszę z lekarzem, ale NIE LEKCEWAŻ PROBLEMU!!!

M.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...